Nejsi členem?
Tyto stránky se zabývají fantasijním světem ve kterém žijí zvířecí tvorové podobně tak, jako žijí v reálném světě lidé. Chcete vědět víc? Naštivte náš lehký úvod do světa furry.

Furry?

Tématem je fantazie, která se vyznačuje anthropomorfizováním (polidšťováním) zvířecích postav nebo naopak zoomorfizací lidí. Furry, ačkoliv to nemusí být na první pohled jasné, je velmi široké téma.

Fantazii se meze nekladou. Není to pravidlem, ale furry postavy mohou mít zcela smyšlenou podobu bez reálných základů avšak inspirovanou přírodou. Lze tak potkat cosi neurčeně psovitého se zabarvením do brčálově zeleno modrou srstí. Velmi pestrobarevné postavy se označují za tzv. "sparkling". Součástí fandomu bývají mystické bytosti jako draci, dlaci, jednorožci. Existují i zcela nový druhy jako jsou například chakati (vyspělí kočkovití "tauři"). Někteří furríci mají v lásce více zvířecích druhů a proto vznikají míšenci jako je například ptako-lev (plev) nebo pumo-vlk (plk).

Projevy a životní styl

Každý furrík je ve svém furrijství naprosto jedinečný. Nelze proto toto téma zjednodušovat ba ani zcela obsáhnout. Lze pouze nastínit relativně běžné projevy. Mezi aktivity spojené s furry patří například výtvarná tvorba. Takzvaný "furry art" vyzobrazuje furry postavy a jejich světy. Fanfiction zahrnuje psaní povídek a románů jako je například třídílný "Khiray of the river" od Ronalda W. Klempa. Dále lze zmínit roleplaying (hraní své postavy) v kostýmu nazývaným "fursuit". Kostýmy si furríci tvoří sami nebo si je nechávají vyrobit na zakázku. Dalším celkem běžným projevem furrijství je sbírání zvířecích plyšáků, artu, sošek a dalších předmětů s jejich zvířecími oblíbenci nebo furry tématikou.

V běžném životě furríka na první pohled nejspíš nepoznáte. Můžete nanejvýše tušit podle tapety na mobilu nebo počítači. Furríci jsou v civilu zcela běžní lidé a málokdy se nějak výrazně odlišují.

Furry ve veřejných médiích a kontroverze

Bohužel prvotní medializace furry proběhla v rámci televizní show MTV "Sex 2000". V reportáži vystupoval mladý chlapec popisující furrijství jako svou sexuální fetiš. Tím se furry fandomu přiřkla nepříliš lichotivá nálepka co by skupiny sexuálních deviantů. Inspirovali se tím například tvůrci seriálu Kriminálka Las Vegas v příběhu, kde jednoho furríka omylem zastřelili v kostýmu mývala. To samo o sobě není tak zajímavé. Proto tvůrci celý příběh opepřili tím, že zavedli diváka na zcela smyšlenou furry akci, kde všichni ti "divní lidé" hromadně zkupovali furry porno. Společný čas potom trávili souloží ve svých zvířecích kostýmech a jiné. Tato fikce vyvolala ve furry fandomu vlnu pozdvižení. Mnozí se začali bát o svou pověst. Báli se nepochopení a proto nadobro odešli z fandomu nebo se uzavřeli a začali své furrijství skrývat. Zbytek si ze seriálu dělat srandu. Co jiného s tím?

Ani další mediální pokusy se příliš nevydařily. Není snad jediná reportáž kde by se alespoň okrajově nevěnovalo furry sexu. Mezi furríky se najdou tací, pro které je furry fetiší. Není to ale výsadou furry. To dělají různí fanoušci čehokoliv. Těm, kteří svůj soukromý ložnicový život se svým furrijstvím nikterak nespojují takové nařčení vadí. Bohužel media chtějí hledat senzace. Bulvární informace jsou bez ohledu na jejich pravdivost dnešní největší hybnou silou a dobře se prodávají.

Pravděpodobné počátky furry

V době kdy byl internet v plenkách, vznikali první diskusní skupiny. Objevovaly se diskuse kolem kreslených filmu a jejich zvířecích postav s lidským chováním. Mezi furríky se traduje, že právě toto téma s názvem "Funny animals" bylo počátkem obrovského boomu furry. Téma si našlo své příznivce. Ti svou fantasii rozvíjeli hledáním možností tyto světy rozvíjet do více "dospěláckých" podob. Jedním z takto diskutujících osob byl i Steve Gallacci. Autor komiksu "Albedo Anthropomorphics". Tento lehce militaristicky laděný sci-fi příběh je považován za jeden z impulsů, jenž daly vzniknout termínu "furry". Původní označení "funny animals" bylo nejen dlouhé, ale považte, označit termínem "funny animal (legrační zvířátko)" králíka oblečeného do výzbroje americké armády a držícího v ruce ostřelovací pušku bylo poněkud "netrefné". Proto vznikl název kratší a mnohem univerzálnější - furry.

Historie českého fandomu a stránek furríci.info

Koncem devadesátých let začal rozvoj českého internetu. Již nebylo vyjímkou mít vytáčený internet doma nebo ve školních učebnách. Na internetu se shlukovaly zájmové skupinky, které více či méně připomínaly furry fandom. Na mysli je například fanklub filmu Lví král nebo diskusní téma o zooantropomorfizaci na MAGEO.cz Na přelomu milénia se zmíněné skupiny našly a daly dohromady.

V té době již Tervitch, znám také jako Tervi, vlastnil doménu furry.cz. Neměl však čas pracovat na stránkách. Domluvil se tedy s Lweekem, v té době existujícím pod přezdívkou LioN`S, aby obstaral kvalitní neomezený hosting zdarma a v PHP vytvořil první malé diskusní fórum. V roce 2004 došlo na stránkách furry.cz ke krizi při které LioN`S rezignoval z funkce administrátora.

LioN`S si změnil nick na Lweek a rok byl zcela v ústraní odkud pozoroval další vývoj. Směr kterým se začaly stránky furry.cz posouvat mu nevyhovoval. Zdálo se mu, že vzrostla tolerance k vulgaritě a obtěžování dalších členů obsahem, který jim mohl být "proti srsti". Proto nepovažoval návrat na furry.cz za možný. Založil nové stránky a ty pojmenoval "Projekt Furríci". Web původně neměl nahradit funkci stránek furry.cz, ale doplňovat ji. Cílem bylo vytvořit informační portál pro ty kdo se rozhodli z furry.cz odejít. Z kraje se setkal s nepochopením jak mnohých furríků. Stránky považovali za provokaci a odmítli spolupráci. Člen s přezdívkou Janys navrhl, že by stránky mohly být alternativou k furry.cz. Vznikla anketa ve které se 90% tehdejších uživatelů stránek furrici.info vyjádřilo pro změnu na plnohodnotný komunitní portál. V dnešní době existují tyto dva weby vedle sebe ku prospěchu všech.

Pakliže jste zde nenašli potřebné informace, můžete nás kontaktovat skrze kontaktní formulář.
© 2005 – 2018 Lweek & Toanir | autorkou ilustrací SnowLynn je Tracey | vyrobeno na